Bavlník je rostlinné vlákno, které roste v keřových rostlinách. Vlákna této měkké a nadýchané rostliny se používají k výrobě různých látek a textilií, od lehkých krajek až po samet s hustým vlasem. Bavlněné tkaniny se často používají pro oděvy, nábytek a pro průmyslové účely. Běžně se používá k výrobě oděvů, protože je velmi prodyšný; rychle absorbuje a uvolňuje vlhkost.
Bavlna se pěstuje po celém světě a obvykle se sklízí pomocí strojů, ale někdy se sbírá ručně. Na celém světě se ročně vyprodukuje téměř 25 milionů tun bavlny. Od srpna 2019 do července 2020 klesla celosvětová spotřeba bavlny o 15 procent v důsledku pandemie COVID-19 . Podle amerického ministerstva zemědělství se však očekává, že celosvětová spotřeba bavlny od srpna 2020 do července 2021 vzroste o 11,30 procenta. Většina bavlny pochází z Indie, Spojených států a Číny – tří největších světových producentů bavlny. Přečtěte si níže a zjistěte více o největších světových producentech bavlny.
1. Indie
Každý rok Indie vyprodukuje v průměru 5 770 tisíc metrických tun bavlny, což z ní činí nejvyššího světového producenta. Bavlna se v Indii používá po tisíce let a rané počátky jejího používání sahají až do civilizace údolí řeky Indus, která žila v severozápadních oblastech jižní Asie. Díky příznivému klimatu se většina indické bavlny vyrábí v zóně, která pokrývá Maháráštra, Gudžarát a Madhjapradéš.
2. Spojené Státy Americké
Spojené státy jsou klíčovým producentem a vývozcem bavlny. Ročně vyrobí 3 999 tisíc metrických tun. Plodina se většinou pěstuje v „Cotton Belt“, oblasti, která zahrnuje 17 jižních států včetně Virginie, Arizony, Mississippi a Texasu . Texas je největším producentem bavlny ve Spojených státech; představuje přibližně 45 procent veškeré produkce bavlny v zemi. Ve Spojených státech se ke sklizni bavlny používají tři mechanické systémy. Sklizeň úrody začíná v červenci na jihu Texasu a ve státech se severnějším podnebím trvá do konce listopadu.
3. Čína
S produkcí 3 500 tisíc metrických tun ročně je Čína jedním z největších světových producentů bavlny. Čínský bavlnářský průmysl zaměstnává 10 milionů lidí a ve 24 provinciích, které závod vyrábějí, se na jeho výrobě podílí 300 milionů. Čína pěstuje Bt bavlnu, geneticky modifikovanou plodinu, která se používá pro komerční produkci. Tato plodina byla zavedena v roce 2002 a prokázala, že má lepší odolnost vůči škůdcům než bavlna bez geneticky modifikovaných plodin.
4. Brazílie
Jihoamerická země Brazílie produkuje 2 787 tisíc metrických tun bavlny ročně. Země má dostatek orné půdy a období pravidelných srážek, které poskytují prostředí ideální pro pěstování bavlny. Bavlna se pěstuje převážně v centrálních státech Brazílie , ale navzdory bohatství půdy a vody nedostatek dobrých dopravních spojení znamená, že centrální státy představují překážky při vývozu bavlny.
5. Pákistán
Pákistán ročně vyprodukuje 1 655 tisíc metrických tun bavlny. Pěstování bavlny se vyskytuje podél řeky Indus; odhaduje se, že 97 % vody v řece jde na produkci plodin, včetně bavlny. Geneticky modifikovaná bavlna v současnosti představuje více než 95 procent plochy, kde se bavlna pěstuje. V Pákistánu se pěstování bavlny věnuje přibližně 1,7 milionu lidí.
Budoucnost Výroby Bavlny
Bavlnu používají miliony lidí každý den po celém světě a očekává se, že poptávka po bavlně v nadcházejících letech poroste. Tento nárůst poptávky zvýšil potřebu udržitelné bavlny. Způsoby, jak vyrábět bavlnu a zároveň pečovat o životní prostředí, jsou v popředí konverzací v úsilí o udržitelnost. Produkce konvenční bavlny v současnosti představuje 18 procent celosvětového používání pesticidů a producenti bavlny jsou otravováni intenzivním používáním pesticidů. Více než 100 000 amerických farmářů zemře každý rok na rakovinu související s těmito chemikáliemi. Řešením těchto problémů je udržitelná produkce bavlny. Snižuje používání nebezpečných chemikálií, využívá méně vody a snižuje chudobu pěstitelů bavlny.