Neexistuje žádný všeobecně dohodnutý způsob, jak definovat, co je rozvojová země. Různé definice toho, co představuje rozvojovou zemi, byly formulovány na základě různých kritérií. Někdy se používají ekonomická kritéria. V jiných případech se k určení, zda je země rozvinutá nebo rozvíjející, používají sociální ukazatele, jako je očekávaná délka života a úroveň vzdělání.

Obecně lze říci, že rozvojové země mají celkově nižší ekonomické i sociální ukazatele než vyspělé země. Některé rozvojové země jsou navíc na cestě stát se rozvinutými zeměmi dále než jiné. Jistě lze tvrdit, že označování zemí ať už rozvinutých nebo rozvojových příliš zjednodušuje individuální situaci každé země.

Charakteristiky Rozvojových Zemí

HND Na Obyvatele

Jak již bylo zmíněno, existuje několik způsobů, jak odlišit rozvojovou zemi od rozvinuté země. Jeden z těchto způsobů je založen čistě na ekonomickém výkonu. Zejména Světová banka určuje stav rozvoje země na základě HND (hrubého národního důchodu) na hlavu .

Je však třeba poznamenat, že Světová banka neklasifikuje země pouze jako rozvinuté nebo rozvojové. Místo toho mezinárodní organizace používá čtyři úrovně klasifikace: nízký příjem, nižší střední příjem, vyšší střední příjem a vysoký příjem. Mnoho, ne-li většina zemí obecně považovaných za rozvinuté země, je Světovou bankou klasifikováno jako země s vysokými příjmy, z nichž všechny mají HND na hlavu nejméně 12 536 USD. Do této klasifikace spadají země jako Spojené státy , Kanada , Austrálie a země západní Evropy .

Problém s použitím jednoho ekonomického kritéria pro odlišení rozvojových zemí od vyspělých zemí spočívá v tom, že ignoruje několik dalších faktorů, které mohou určovat stav rozvoje dané země. Například podle Světové banky je Kostarika z hlediska rozvoje o jednu úroveň níže než USA. Zatímco USA jsou zemí s vysokými příjmy, Kostarika je zemí s vyššími středními příjmy. Přesto je průměrná délka života v Kostarice o něco vyšší než v USA. Podle statistik zveřejněných Populační divizí OSN se průměrný Američan dožívá 79,11 let, zatímco průměrný Kostaričan 80,94 let.

Ve skutečnosti má několik zemí, které mají nižší HND na hlavu než USA, vyšší průměrnou délku života. Patří mezi ně Kuba , Maledivy , Barbados , Polsko a Libanon , které jsou všechny klasifikovány jako země s vyšším středním příjmem. Tento příklad dokazuje, že použití jednoho ekonomického ukazatele k určení stavu rozvoje země nevypráví celý příběh. Koneckonců, jak mohou Maledivy, země, která je jinými měřítky považována za rozvojovou zemi, mít vyšší průměrnou délku života než země jako USA, které jsou všeobecně považovány za vyspělou zemi?

Průmysl A Urbanizace

Existují další ekonomické faktory, které lze použít k rozlišení mezi rozvojovou zemí a rozvinutou zemí. Například rozvojové země mají tendenci mít více lidí ve svých pracovních silách pracujících v primárních průmyslových odvětvích, jako je zemědělství a těžba. Například v Nigérii se asi 35 % pracovní síly země zabývá zemědělstvím. Naproti tomu méně než 11 % americké pracovní síly pracuje v zemědělství. Měření množství zemědělství v procentech HDP země (hrubého domácího produktu) může také naznačovat, jak rozvinutá je ekonomika dané země. Například zemědělství tvoří 40 % HDP Etiopie , ale pouze 5 % HDP Německa .

Obecně platí, že rozvinuté ekonomiky budou mít velké sektory služeb, high-tech sektory a významný export špičkových produktů, jako jsou počítače a další pokročilé technologie. Úroveň urbanizace země může také naznačovat, že se jedná o rozvojovou zemi. Například v Afghánistánu žije jen 26 % jeho obyvatel v městských oblastech, zatímco 88 % obyvatel Dánska žije ve městech.

Délka Života

Samotné ekonomické faktory však nemohou definovat zemi jako rozvinutou nebo rozvojovou. Aby bylo možné definovat, co je rozvojová země na rozdíl od rozvinuté země, je nezbytné použít jiná měření více sociální povahy. Jak bylo ukázáno dříve, průměrnou délku života lze použít jako měřítko rozvoje.

Jednou charakteristikou, kterou mají všechny rozvinuté země, je vysoká průměrná délka života, i když, jak již bylo uvedeno výše, samotná délka života neznamená, že je země rozvinutá nebo rozvojová. Je však pravdou, že většina rozvojových zemí má nižší průměrnou délku života než většina vyspělých zemí.

Vzdělání

Rozvojové země také mívají nižší úroveň vzdělání ve srovnání s rozvinutými zeměmi. Například zatímco Američané mají v průměru 12 let školní docházky, lidé v západoafrických zemích Mali a Guinea-Bissau mají v průměru méně než jeden rok školní docházky. V Číně , která má druhou největší ekonomiku světa, ale je stále považována za rozvojovou zemi, průměrný člověk absolvuje 6,4 roku školní docházky, což je méně než v jiných rozvojových zemích, jako je Thajsko a Jordánsko , ale více než v jihoafrických zemích Botswana a eSwatini .

Index Lidského Rozvoje

Nejlepší způsob, jak definovat zemi jako rozvinutou nebo rozvojovou, je použít ekonomická i sociální měření. Jednou z metod kombinace obou typů měření je metoda používaná Organizací spojených národů, známá jako index lidského rozvoje (HDI) . HDI země se vypočítává na základě čtyř měření: průměrný počet let školní docházky, předpokládaný počet let školní docházky, očekávaná délka života při narození a HND na obyvatele. HDI 1 představuje perfektní skóre. Skóre 0,800 je považováno za velmi vysoké, mezi 0,700 a 0,799 je vysoké, 0,550 až 0,699 je střední a cokoliv pod 0,550 je nízké. Většina rozvinutých zemí má skóre ve velmi vysokém rozmezí.

Od roku 2019 měla skandinávská země Norsko nejvyšší skóre HDI, 0,957, což z ní v podstatě dělá nejrozvinutější zemi na světě. První desítku uzavřely Irsko , Švýcarsko , Hongkong , Island , Německo, Švédsko , Austrálie, Nizozemsko a Dánsko. Méně než polovina zemí a dalších jurisdikcí měřených HDI OSN má skóre 0,800 nebo vyšší, což znamená, že většina zemí světa je stále považována za rozvojové země. Podle HDI nechvalně proslulé vyznamenání za nejméně rozvinutou zemi světa patří západoafrické zemi Niger , která má skóre HDI 0,394. Ve skutečnosti se všech deset zemí s nejhorším skóre HDI nachází v Africe.

By admin

Related Post