Diamant je přirozeně se vyskytující vzácný minerál, který se skládá z čistého elementárního uhlíku. Díky extrémně tuhému uspořádání atomů uhlíku v krystalové struktuře mají diamanty maximální tvrdost a tepelnou produktivitu než jakýkoli přírodní materiál. Diamanty jsou také velmi žádané jako drahé kameny a jako luxusní komodity. Navzdory pověsti, že se používají v klenotech, jako jsou prsteny a náhrdelníky, 80 % vytěžených diamantů se používá pro výzkumné a průmyslové účely kvůli jejich houževnatosti a lesku.
Nejtvrdší látka známá člověku, diamanty, se často používá k vrtání, broušení nebo řezání jiných obtížných materiálů. Zpočátku byly jeho zásoby objeveny pouze v Africe a poskytnuty zbytku světa, ale dnes začal průzkum a těžba diamantů i na jiných kontinentech . V současné době Rusko produkuje 30 % světových diamantů a v roce 2021 bylo v Rusku vyrobeno přibližně 39,12 milionů karátů diamantů, což z něj činí zdaleka největší zemi těžící diamanty na světě. S produkcí 22,9 a 17,6 milionů karátů diamantů se Botswana a Kanada umístily na druhém a třetím místě, následované Demokratickou republikou Kongo a Jižní Afrikou .
1. Rusko (39,12 Milionů Karátů)
Rusko v současné době vede svět v produkci diamantů poté, co začalo těžit v roce 1947. Pokud jde o objem, je také největším vývozcem surových diamantů po celém světě. ALROSA je největším ruským těžařem diamantů, udržuje si v tomto sektoru prakticky monopol a produkuje více než 90 % národní roční produkce. V Rusku se nachází některé z největších světových dolů a diamantových rezerv (některé z nich ještě nebyly prozkoumány), včetně Udachny, Grib a Aikhal. V roce 2014 bylo odhaleno, že Alrosa hodlá rozšířit důl Udachny na projekt 5 milionů karátů ročně, což z něj udělá nejvýznamnější diamantový důl v Rusku i na celém světě. Alrosa poprvé použila Udachny v roce 1971 a během následujících 43 let pomohla společnosti vydělat více než 80 miliard dolarů. Díky Udachnyho údajům by si Alrosa měla v dohledné době udržet pozici největšího světového producenta diamantů podle objemu.
2. Botswana (22,88 Milionů Karátů)
Významný diamantový důl byl nalezen v roce 1966, v roce, kdy Botswana vyhlásila svou nezávislost na Británii , ve venkovské oblasti zvané Orapa, asi 250 mil od hlavního města země Gaborone. De Beers, firma, která důl objevila, byla a stále je největším světovým dodavatelem „hrubých kamenů“. Dva nejvýznamnější ze sedmi dolů v zemi jsou Orapa a Jwaneng. Navzdory druhému místu z hlediska objemu je Botswana na vrcholu žebříčku největších světových producentů diamantů. Botswana, která byla jednou z 25 nejchudších zemí světa, dosáhla vyššího středního příjmu díky výnosům z diamantů. Národ v současné době soupeří o významnější pozici v tomto sektoru, protože hráč č. 1 Rusko čelí odsouzení z celého světa za svou invazi na Ukrajinu .
3. Kanada (17,62 Milionů Karátů)
Severozápadní teritoria , která byla kdysi využívána jako lovecká území, se nyní využívají hlavně pro rozsáhlou těžbu zdrojů, včetně těžby diamantů. Diamanty byly nalezeny cizími obyvateli až v roce 1991, konkrétně dvěma geology jménem Chuck Fipke a Stewart Blusson. První diamantový důl v Severozápadních teritoriích, známý jako Ekati, byl otevřen v roce 1998 kvůli tomuto nálezu. Společnost Arctic Canadian Diamond Company v současnosti dohlíží na provoz společnosti Ekati, která je odpovědným správcem životního prostředí a významným zdrojem vysoce kvalitních pracovních míst a peněz pro tuto oblast. Většina kanadských diamantů se těží v Severozápadních teritoriích, která tvoří asi 40 % celkové geografické oblasti. V současné době jsou v Kanadě čtyři funkční diamantové doly, tři v NWT – doly Ekati, Diavik a Gahcho Kué – a diamantový důl Renard v Quebecu .
4. Demokratická Republika Kongo (14,09 Milionů Karátů)
Demokratická republika Kongo je zemí, která proměnila jihoafrický diamantový průmysl na zisk. Miniere de Bakwange (MIBA), společný podnik mezi belgickým podnikem Sibeka a vládou KDR, který kontroluje 80 % společnosti, je jediným komerčním producentem diamantů v DRK. Přestože pokračující politické nepokoje způsobily v poslední době pokles produkce, DRC má kapacitu na výrobu více diamantů. Byla prozkoumána pouze malá oblast a těžba byla vždy prováděna pouze na malém základě. Většinu produkce DRC těží spíše neformální sektor než těžařské společnosti. De Beers prodává asi jednu třetinu produkce Sibeka a drží 20% podíl ve společnosti.
5. Jižní Afrika (9,72 Milionů Karátů)
Téměř veškerý moderní obchod s diamanty pochází z Jižní Afriky. Nejstarší diamanty nalezené v Jižní Africe byly aluviální diamanty. Diamanty byly původně objeveny ve žluté zemi v roce 1869 a později pod zemí v tvrdé hornině zvané modrá zem poblíž a v místě, které se později stalo Kimberley v Severním mysu, diamantovém centru světa. Později dostala modrá skála název hornického města: kimberlit. Jedno z největších nalezišť diamantů v zemi se nachází v jihoafrické provincii Gauteng. Vzhledem k tomu, že vláda a těžaři nadále nacházejí významné zdroje diamantů a potrubí, očekává se, že poptávka po diamantech v Jižní Africe poroste.
Dá se tedy očekávat, že globální diamantový průmysl se bude nadále rozšiřovat a vykazovat světlou budoucnost, dokud se bude ekonomická prosperita zlepšovat a dokud budou stále existovat zásoby diamantů, které ještě nebyly vytěženy.