Měna každého národa představuje jedinečnou kulturní a finanční hrdost a je symbolem národní prosperity. Přesto jsou některé měny a ekonomiky nepříznivě ovlivněny válkami, chudobou a politickou nestabilitou, což znamená, že existují země, jejichž peníze mají nízkou hodnotu. Na základě různých faktorů se v roce 2022 jedná o deset nejméně hodnocených světových měn.

Venezuelský Bolivar

Po letech politické nestability, špatného ekonomického řízení a vysoké inflace je venezuelský bolivar jednou z nejlevnějších měn v Latinské Americe. Dnes se jeden americký dolar rovná asi 1 653 040 bolivarům (VEF) a hyperinflace po vleklých politických krizích spojených s prezidentstvím Venezuelanům situaci jen ztížila. Je ironií, že bolivar byl kdysi považován za jednu z nejstabilnějších měn v regionu, dokud v 80. letech nevyvstaly inflační problémy. Přestože je Venezuela stále jedním z hlavních producentů ropy na světě a její HDP je 82 miliard USA, zdá se, že se ekonomické potíže Venezuely jen zhoršují, než se zlepší. V roce 2021 vláda odstranila další nuly z měny Bolívar Soberano (VES), takže jeden americký dolar se rovná přibližně 16,53 Bolivaru (VES).

Íránský Rial

Íránský rial je jednou z nejlevnějších měn na světě s aktuálním směnným kurzem přibližně 41 800 rialů za jeden americký dolar! Od událostí islámské revoluce v roce 1979 íránská měna neustále devalvovala a mnoho podniků opustilo zemi bezprostředně poté. K finanční nejistotě se přidala téměř deset let trvající íránsko-irácká válka (1980-1988) a následné sankce uvalené na íránskou vládu v reakci na její jaderné ambice . Přestože země drží jeden z nejvyšších HDP na světě s 1 970 miliardami, stále bojuje s nestabilitou. V roce 2019 národní vláda souhlasila s nahrazením rialu novou měnou nazvanou Toman v naději, že nastartuje její ochabující ekonomiku .

Vietnamský Dong

Vietnamský dong, který patří mezi měny s nejnižším ratingem na světě, odráží snahu země o přechod k ekonomice volného trhu po desetiletích centrálního plánování. V současné době se jeden americký dolar rovná asi 23 000 vietnamských dongů, což signalizuje pomalý proces finanční modernizace na ostatních asijských trzích. Přesto Vietnam vykázal HDP 413 miliard USA (2022), což znamená, že pro tuto rozvíjející se asijskou velmoc má velký ekonomický potenciál .

Indonéská Rupie

Navzdory poměrně stabilní ekonomice a HDP Indonésie a vysokému indexu rozvoje zůstává rupie jednou z nejméně hodnocených měn na světě. V současné době se jeden americký dolar rovná zhruba 15 000 rupií, což z něj činí jednu z nejméně vyhledávaných měn v jihovýchodní Asii . S faktory, jako je hyperinflace a volatilita trhu, indonéská rupie nikdy nebyla úspěšnou měnou, a to i přes četné snahy vlády posílit její obchodní hodnotu.

Kolumbijské Peso

Kolumbijské peso , které patří mezi měny s nejnižší hodnotou v Jižní Americe , během své historie mnohokrát devalvovalo. Dnes se 4 500 pesos rovná přibližně jednomu americkému dolaru, přičemž velkou část tohoto rozdílu tvoří inflace a nestabilní obchodování na trhu. Kdysi se kolumbijské peso skutečně nacházelo blíže k americkému dolaru, ale postupná devalvace se jen neustále zvyšovala. Kromě toho kolumbijský HDP činí 342 miliard USD.

Sierra Leone Leone

Přestože je západoafrický národ Sierra Leone bohatý na přírodní zdroje, dlouhodobě se potýká s chudobou a ekonomickým neklidem. Mezi občanskými válkami a následky propuknutí viru Ebola se měna země již nějakou dobu devalvuje. V roce 2022 se jeden americký dolar rovná přibližně 18 850 Leone (SLL). S ročním HDP ve výši 4 miliard USA má Sierra Leone nejnižší HDP na tomto seznamu. Dnes se Leone ve srovnání s americkým dolarem obchoduje velmi špatně a je jednou ze dvou afrických měn v první desítce nejhorších měn. Sierra Leone (SLE) je nová měna, vydaná v roce 2022 v kurzu 1 000 SLL za 1 SLE ve snaze omezit klesající valuaci.

Laoský Kip

V oběhu od roku 1952 hodnota laoského kipu v průběhu času kolísala, ale od roku 2022 zůstává v první desítce nejlevnějších měn. V současné době se jeden americký dolar rovná přibližně 17 335 Kips, což z něj činí jednu z nejslabších peněžních jednotek v jihovýchodní Asii. Vláda doufá, že zvýší poptávku a obchodní hodnotu Kip prostřednictvím opatření, jako jsou stimulační výdaje. Roční růst HDP však klesl z 8 % v roce 2010 na pouhých 2,2 % v roce 2022, což ztěžuje budoucí vývoj.

Uzbecký Sum

Uzbekistán se jako bývalá republika Sovětského svazu těší nezávislosti teprve poslední tři desetiletí. Od té doby se země potýká s přechodem na tržní ekonomiku a její měna stagnuje jako jedna z nejméně obchodovaných a používaných na světě. Od roku 2022 se téměř 11 000 částek rovná jednomu americkému dolaru, což z něj činí jednu z nejlevnějších peněžních jednotek ve Střední Asii. V roce 2017 uzbecká vláda uzákonila politiku reforem, včetně zavedení plovoucího směnného kurzu, v pokračující snaze dostat ekonomiku na požadovanou obchodní úroveň. Navzdory pokračujícím bojům se Uzbekistánu po pandemii podařilo získat zpět ztráty v růstu HDP s relativně stabilním 5% ročním růstem.

Guinejský Frank

Guinea, která sdílí hranici se Sierrou Leone, má také levnou měnu, která se po desetiletí potýká s hyperinflací. Ve spojení s rozšířenou chudobou, politickou nestabilitou a nízkým ročním HDP ve výši 19 miliard USA patří guinejský frank mezi nejhorší peněžní jednotky na světě. Dnes by se 8 600 Guineí rovnalo jednomu americkému dolaru, a to navzdory bohatému nerostnému a nerostnému bohatství země.

Kambodžský Riel

Po letech brutální diktatury, komunistické občanské války , rozšířené chudoby a špatného hospodaření je kambodžská měna jednou z nejhorších v jihovýchodní Asii . Americký dolar je v zemi široce akceptován, což dále způsobuje devalvaci Rielu. Dnes se jeden americký dolar rovná zhruba 4 000 rielům a turisté i místní často v Kambodži používají spíše cizí měnu než riel , zejména pro maloobchodní nákupy.

Kvůli faktorům, jako je politická a sociální nestabilita, ekonomické špatné hospodaření, národní chudoba a války, má mnoho národů po celém světě měny, které jsou velmi chudé na materiální hodnotu. Ve srovnání s tak významnými měnovými jednotkami, jako je americký dolar a euro , tento seznam deseti nejhorších měn odráží řadu ekonomických problémů, kterým příslušné země čelí. V různých částech světa tyto místní ekonomiky nadále bojují o to, aby přinesly investice a obchodní hodnotu pro své kulturní měny .

By admin

Related Post