Vzhledem k tomu, že tvoří pouze 0,001 až 0,006 dílů na milion zemské kůry, je zlato jedním z nejvzácnějších prvků na světě. V roce 2021 bylo celosvětově vyrobeno asi 3 000 metrických tun zlata. Čína je největším producentem zlata na světě. Produkce Číny se zvýšila z 320 metrických tun v roce 2009 na 370 metrických tun v roce 2021. Pět zemí s nejvyšší těžbou zlata na světě je uvedeno níže.
1. Čína – 370 Metrických Tun
Čína je již mnoho let největším producentem s přibližně 11 % světové těžby zlata. Produkce zlata v Číně se však snížila z přibližně 400 tun v předchozím roce, což znamená třetí rok v řadě, kdy byl zaznamenán pokles produkce. Za hnací faktor tohoto klesajícího trendu jsou většinou považovány přísnější vládní ekologické předpisy. Většina čínských zlatých dolů se nachází v provincii Šan-tung , která je na půli cesty mezi Pekingem a Šanghají. China National Gold Group kontroluje přibližně jednu pětinu produkce.
2. Austrálie – 330 Metrických Tun
Od konce 19. století bylo zlato hlavním vývozním artiklem Austrálie , o níž se předpokládá, že má 17 % odhadovaných světových zásob zlata. V posledním desetiletí byla druhým největším světovým producentem zlata, hned za Čínou, a její odolnost vůči pandemii jí umožnila udržet pravidelnou produkci. Některé dopady pandemie byly samozřejmě nevyhnutelné a údaje GlobalData ukazují, že australská produkce zlata v roce 2020 mírně vzrostla ve srovnání s rokem 2019. Ale rychlé uzavření hranic, omezení a federální vláda, která národní doly označila za základní průmysl, to vše pomohlo Austrálii. těžební průmysl zůstává otevřený a do značné míry stabilní.
2. Rusko – 300 Metrických Tun
Není divu, že z Ruska kape zlato, vzhledem k tomu, že tvoří zhruba 1/6 rozlohy planety. Ohromujících 83 procent zlata spotřebovaného v Evropě pochází z Ruska, jehož produkce od roku 2010 neustále roste. Rusko je navíc největším světovým producentem diamantů s největšími zásobami a má druhé největší zásoby platiny, čtvrté -největší zásoby stříbra a čtvrté největší zásoby prvků vzácných zemin.
Kvůli tvrdým mezinárodním sankcím uvaleným na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině hledá Kreml alternativní způsoby ochrany svých peněz. V následujících letech chce Rusko výrazně posílit domácí těžbu zlata. Toho bude dosaženo rozvojem nových zlatých dolů a urychlením růstu současných zlatých dolů. Před několika lety však bylo exportováno pouze malé procento zlata vyrobeného v Rusku, protože Banka Ruska koupila většinu domácího zlata. Trend se nyní změnil a v roce 2020 byla většina zlata vyrobeného v Rusku exportována.
3. Spojené Státy Americké – 180 Metrických Tun
Od roku 1799, kdy byl žlutý kov nalezen ve státě Severní Karolína , se zlato těží ve Spojených státech amerických . Většina zlata, které se dnes v USA vyrábí, je vytěžena z obrovských nevadských otevřených haldových vyluhovacích dolů. Zbytek pochází z řady rýžovacích a žilových dolů na Aljašce a v západních státech. Tři z deseti největších zlatých dolů na světě a sedm z deseti největších amerických lokalit se nachází v Nevadě, předním státě těžící zlato v USA. Podle USGS je v zemi stále zhruba 18 000 tun neznámého zlata. Dalších 15 000 tun bylo nalezeno, ale nebylo vytěženo.
5. Kanada – 170 Metrických Tun
Ve východních čtvrtích Quebecu , poblíž Rivière Chaudière, bylo zlato poprvé nalezeno v Kanadě ve 20. letech 19. století. Ontario , zejména zlatý důl Red Lake v provincii, poskytuje většinu zlata v Kanadě. Devět provincií a území, včetně nejzápadnější Britské Kolumbie , nejsevernějšího Nunavutu a nejvýchodnějšího ostrova Newfoundland , všech má aktivní zlaté doly. Kanada je v současnosti pátým největším producentem zlata na světě a průzkumy zlata probíhají ve všech provinciích a teritoriích.
Spolu se státními dluhopisy je zlato celosvětově jedním z nejdůležitějších rezervních aktiv, protože nenese žádné obavy z úvěrů nebo protistran a funguje jako zdroj důvěry v národ a všechny ekonomické okolnosti.